KAKTÜSSERGiSi

Hoşgeldiniz.   Giriş yapmak için tıklayın veya Ücretsiz üye olun

 KATEGORILER
 A-Z KAKTUS INDEKS
 BAKIM REHBERI
 SİZDEN GELENLER
AA
Haberler

ANA SAYFA|TÜM YAZILAR

 Başlık: ECHEVERİA |||Gönderen :

Okunma: 5025


Ekeveryalar (echeveria), kaktüs ve etli yapraklı bitkilerin, krassula (crassulaceae) ailesine ait bir cinstir, doğal olarak Meksika’dan Güney Amerika’nın kuzey batısına kadar olan bölgede bulunurlar. Susuzluğa dayanıklı, güneş altında korumasız kalabilen bitkilerdir

Görüşler ( 1
)

         Ekeveryalar (echeveria), kaktüs ve etli yapraklı bitkilerin, krassula (crassulaceae) ailesine ait bir cinstir, doğal olarak Meksika’dan Güney Amerika’nın kuzey batısına kadar olan bölgede bulunurlar. Susuzluğa dayanıklı, güneş altında korumasız kalabilen bitkilerdir.

         Tanıtımı yapacağımız Mavi Ekeverya “Echeveria glauca” türü, ülkemizde az da olsa tanınan bir bitkidir. Rozet şeklinde yaprak dağılımı gösterir, gri-mavi yaprakları ile ilgi çekici bir bitkidir. Aşırı güneşte ve susuzlukta yaprak uçları hafif kırmızımsı olabilir. Yaz ve sonbaharda sarı,turuncu çiçekler açar. Çiçekler 20-25cm uzunluğunda bir sap üzerinde salkım şeklindedir.

       Mavi Ekeverya, 20-30cm çapa, uzun yıllar sonra ise 30cm yüksekliğe erişebilir. Ancak boyu uzayan bitkiler alt yapraklarını kaybettiklerinden ve gövdeleri de, genelde çok düzgün olmayıp bir tarafa yattığından çok çekici gözükmezler. Bu nedenle doğal bahçeler dışında, uzayan bitkilerin 2-3yılda bir yenilenmesi uygun olur.

       Mavi Ekeverya, güneş ve yarı gölgede yetişir, bol ışıklı olmak koşulu ile iç mekana da uygundur, sıklıkla iç mekan bitkisi olarak kullanılmaktadır. Ancak bitkinin soğuğa dayanıklığının -12°C olduğu göz önüne alınırsa, ülkemizin bütün kıyı bölgelerinde dış mekan bitkisi olarak yetişeceği açıktır.

          Doğası gereği kuraklığa dayanıklıdır, bu nedenle özellikle kurak kaya bahçelerinde sıklıkla kullanılırlar. Neme dayanıklı olmakla birlikte, yapraklarının ıslak olmasından hoşlanmaz, olanak olduğu takdirde sulama topraktan yapılmalıdır. Devamlı sprink kullanılan, çim alanlarda dikilmesi uygun değildir.

         Palmiye gibi, yanlara aşırı yayılıp gölge yapmayan ağaçlar etrafında süsleme amacı ile, bahçe yolları kenarlarında, sulanması ihmale uğrayabilecek göbeklerde veya kaya bahçelerinde kullanılmaları uygundur.

         Bitkinin zamanla yaşlanan, bozulan yaprakları alınmalıdır. Devamlı kardeşlenme gösterir, yanındaki kardeşler ayrılarak kolaylıkla üretilir. Yıllar sonra gövde uzar ve eğilirse, uç kısmı kesilerek törflü bir ortamda köklendirilir ve tekrar dikilir.

 

Bigiler palmiyemerkezi.com sitesinden alınmıştır

   

 

Üye İstatistikleri Sayaç Online Üyeler
En son üyemiz : moments
Bugün hiç kimse üye olmamış
Toplam 798. kişi üye olmuş

Bugün:
Toplam: 1530161

 Online üye yok.

WebMaster Fatih & Ferdi
©www.kaktussergisi.com 2006
Copyright © tüm hakları saklıdır @tekman portol

Sayfa oluşumu: 18491,6 saniye