KAKTÜSSERGiSi

Hoşgeldiniz.   Giriş yapmak için tıklayın veya Ücretsiz üye olun

 KATEGORILER
 A-Z KAKTUS INDEKS
 BAKIM REHBERI
 SİZDEN GELENLER
AA
Haberler

ANA SAYFA|TÜM YAZILAR

 Başlık: GYMNOCALYCIUM |||Gönderen :

Okunma: 5269


Gymnocalcium’ların 70-80 türünün bulunduğunu bilmekteyiz.Küre biçiminde olan bu kaktüsümüz genel olarak kümeler halinde yaşarlar.Gymnocalycium adı Yunancadan gelmektedir manası ‘çıplak çanak yaprak’tır.Dünyada çene kaktüsü ve örümcek kaktüs olarak anılır.

Görüşler ( 1
)

           Gymnocalyciumlar cactaceae familyasında gelmektedir.Dağıtma alanları Arjantindir.Uruguay Paraguay Güney Bolivya ve Brezilyada da bulunmaktadır. Gymnocalcium’ların 70-80 türünün bulunduğunu bilmekteyiz.Küre biçiminde olan bu kaktüsümüz genel olarak kümeler halinde yaşarlar.Gymnocalycium adı Yunanca'dan gelmektedir manası ‘çıplak çanak yaprak’tır.Dünyada çene kaktüsü ve örümcek kaktüs olarak anılır.

          Kaktüsümüzün çapı 4 santimetreden 15 hatta 30 santimetreye kadar değişebilmektedir.Diken yapıları serttir.Özellikle Japon’ların kaktüsün renkleriyle uğraşmasıyla bitkinin gövde rengi pembe kırmızı birçok renge sahip olmuştur...Gerçek gövde renkleri yeşil ve kırmızı tonlarıdır.Aşı yapılan kaktüsler sıralamasında birincidir dersek yeridir.Bu yüzden çok populer ve ünlü bir kaktüstür.Çiçeklenme için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar.Sulama toprağının kurumasını beklemek gerekir.

         Çiçeklenme zamanları yaz aylarıdır.Pembe yeşil kırmızı sarı beyaz gibi birçok değişik renkte açan türleri mevcuttur.gymnocalycium’ların çiçek açmasını kolaylaştırmak için bol ışık alan bir yere koymanız yeterlidir.Çiçeklerinin boyutları türüne gore 7 santimetre büyüklüğe ulaşabilir.Taç şeklindeki çiçekler çok hoş bir görünüme sahiptir.Çiçeklenme diğer kaktüslere nazaran daha erken gerçekleşir.Filizlenme başladıktan yaklaşık bir sene sonra çiçek açmaya başlayabilir.Çiçeklenmenin ardından kırmızı yeşil mavi meyveler verebilmektedir.

            Üretimi yavrularının ayrılması yöntemi ve tohumundan yapılmaktadır.Bu yöntemlerde dikkat edilecek husus filizlenme için 21 C dereceye ihtiyaç duyarlar.sakı değişimlerini her iki enede bir bahar aylarında yapabilirsiniz.Zengin kumlu ve gözenekli toprak gelişimini kolaylaştırır.

 

 

FERDİ BİNİCİ www.kaktussergisi.com

   

 

Üye İstatistikleri Sayaç Online Üyeler
En son üyemiz : tore0001
Bugün hiç kimse üye olmamış
Toplam 799. kişi üye olmuş

Bugün:
Toplam: 1530161

 Online üye yok.

WebMaster Fatih & Ferdi
©www.kaktussergisi.com 2006
Copyright © tüm hakları saklıdır @tekman portol

Sayfa oluşumu: 48437,46 saniye