KAKTÜSSERGiSi

Hoşgeldiniz.   Giriş yapmak için tıklayın veya Ücretsiz üye olun

 KATEGORILER
 A-Z KAKTUS INDEKS
 BAKIM REHBERI
 SİZDEN GELENLER
AA
Haberler

ANA SAYFA|TÜM YAZILAR

 Başlık: EPİPHYLLUM-ATLAS ÇİÇEĞİ |||Gönderen :

Okunma: 4254


Dünyada orkide kaktüsleri olarak bilinir ülkemizde ise Atlas Çiçeği olarak tanınmaktadır.Genel olarak sarmaşık gibi tutunarak büyümek isterler.Ayrıca askıyada alınabilirler.Boyu 5 metreye kadar büyüyebilir..Yassı ve 3 üç dilimli yapraklara sahiptir.

Görüşler ( 1
)

              Epiphyllumlar Meksika kuzey ve Güney Amerika  kökenlidir.Bu kaktüs 16 ana türe ayrılır.Ama günümüzde birçok melezleri bulunur.Adı yunancaYaprağın üzerinde adından gelmektedir.Bu kaktüsler epifitik (epiphytic) türlerdir.Yani ağaçlar üzerinde yaşayan kaktüsler.Dünyada orkide kaktüsleri olarak bilinir ülkemizde ise Atlas Çiçeği olarak tanınmaktadır.

              Epiphyllumlar diğer kaktüs türlerine göre görünüş ve davranış olarak farklılıklar gösterirler.Epiphyllumlar doğal ortamlarında sık ormanlarda yaşarlar.ve bu kaktüsler yaşayabilmek için evrim geçirip şuanki hallerini almışlardır.Sık ormanlarda ışık ihtiyaçlarını sağlayabilmek için yassı hal alıp ağaçlara sarıla sarıla ağaçların tepelerine çıkmışlardır.su ihtiyaçları ise yine diğer kaktüslere gore daha fazladır.Yağmur ormanları anayurtları olduğundan name ihtiyaçlarıda çoktur.

               Genel olarak sarmaşık gibi tutunarak büyümek isterler.Ayrıca askıyada alınabilirler.Boyu 5 metreye kadar büyüyebilir..Yassı ve 3 üç dilimli yapraklara sahiptir. Bu yapraklarının rengi yeşil olup bitki büyüdükçe kendini sağlamlaştırmak için aşağıdan başlayarak odunlaşır.Bu kaktüsün minumum sıcaklık seviyesi 50 F yani 10 C derece olmalıdır.Kumlu toprakları severler.İki sulama arasında toprağın kuruması beklenmelidir.Dikenli ve dikensiz türleri bulunur.

           Çiçeklenme mevsimi ilkbahar ve yaz aylarıdır.Genel olarak gündüzleri açarlar ama gece açan türleride mevcuttur.Çiçek renkleri beyazdır ama günümüzde melezlemeli çok yapıldığından her renk açanı mevcuttur.Çiçek boyutları 5 inçten 15 inçe kadar değişebilir.

              Üremesi Tohumları ve çelikleme yöntemiyle yapılmaktadır.İki yöntemede bahar aylarında başlamak gerekir.

   

 

Üye İstatistikleri Sayaç Online Üyeler
En son üyemiz : moments
Bugün hiç kimse üye olmamış
Toplam 798. kişi üye olmuş

Bugün:
Toplam: 1530161

 Online üye yok.

WebMaster Fatih & Ferdi
©www.kaktussergisi.com 2006
Copyright © tüm hakları saklıdır @tekman portol

Sayfa oluşumu: 17725,47 saniye