KAKTÜSSERGiSi

Hoşgeldiniz.   Giriş yapmak için tıklayın veya Ücretsiz üye olun

 KATEGORILER
 A-Z KAKTUS INDEKS
 BAKIM REHBERI
 SİZDEN GELENLER
AA
Haberler

ANA SAYFA|TÜM YAZILAR

 Başlık: TOHUMLA YAPILAN ÜRETİM |||Gönderen :

Okunma: 4375


Tohumla üretim kaktüs üreticilerin genellikle tercih ettiği bir yöntemdir.Tohumla üretim Zorlukları olabileceği gibi Uygulanacak yöntemleri izlenirse ve sürekli yapılınca yeni bir kaktüs elde etmek dahada kolay olabilmektedir

Görüşler ( 2
)

        Tohumla üretim kaktüs üreticilerin genellikle tercih ettiği bir yöntemdir.Tohumla üretim Zorlukları olabileceği gibi Uygulanacak yöntemleri izlenirse ve sürekli yapılınca yeni bir kaktüs elde etmek dahada kolay olabilmektedir.Yaprakla ve çelikle yapılan üretim çoğumuza kolay geldiği için tohumla üretim özellikle ülkemizde çok çok azdır ve tohum satışı yoktur.Ancak birkaç üretim yapan üreticiler kendisi için yurtdışından getirtmiş olduğu tohumları kaktüseverleri kırmayıp dağıtmaktadırlar.

           Bu üretim yöntemiyle yapılan üretimde Kaktüsün büyümesi satılacak büyüklüğe gelmesi mevki sıcaklık ve kaktüs ve succulentin türüne göre 1 seneden 5 seneye kadar değişebilmektedir.Rebutia ve ona benzer özellikli kaktüsler 1-2 yıl içinde çiçek açacak büyüklüğe ve olgunlığa ulaşabilir.Bu üretim yönteminde tohumda çok önemlidir.Tohum kaliteli ve bayat olmamalıdır.Lithops türleri 1 yıl kadar bekleyebilirken bazı kaktüs türleri hemen toprağa ekilmesi gerekmektedir.Tohumla üretimin tercih ediliş sebeplerinden biride melezler oluşturma isteğidir.Özellikle rebutia opuntia chamacereus gibi türlerin melezlerini çok görmekteyiz.Melezleme yöntemi Çapraz döllenme ve klonlama yöntemi ile yapılabilr.Öyleki bazı kaktüsler kendinden kısırdır ve ancak bu şekilde çoğalabilirler.

  Uygulanacak yöntemlere gelince;

     Öncelikle plastik kap elde etmeliyiz.bu plastik kabın altı delik olmalıdır ve derin olmamalıdır.bu kap iyice dezenfekte edilmelidir.Bu kabın sonradan üzeri kapatılacak şekilde olması daha uygundur.

     Sonra toprağın hazırlamaya sıra geldi.Hava almasını sağlamak için sünger taşı perlit konulmalıdır ve toprakla harmanlanmalıdır.

     Tohumları belirli aralıklarla dikebilirsiniz ve aralara karışmamaları için şeritler koyabilirsiniz.Üzerine ince şekilde nehir kumu örtünüz ve kabın üstünü plastik bir ürtü ile örtünüz.Piyasada hazır tohum kapları ve buna benzer peynir konulan kaplar bulunmaktadır.

    Sulamaya gelince, Sılamayı püskürtme yöntemi ile yapamnızı tavsiye ediyorum.Çünkü normal sulama sırasında akan fazla su ile tohumların yerleri değişir ve üretim gerçekleşmeyebilir.

     Bitkinin büyümeye başladığı bir parmak ucu büyüklüğüne geldiği zaman kullandığımız kaplardan bitkileri ayırarak ayrı ayrı saksılara dikebilirsiniz.

    Tohumla yapılan üretimde tohumları mart ayı gibi dikilmesi en uygunudur.Bahar ayı gelincede ayırıp saksılara dikebilirssiniz. Bu yöntemde sıcaklı çok önemlidir.Bunun için üreticiler özel ısıtıcılar kullanmaktadırlar.Bu yöntemden en iyi sonucu almak için sıcaklığın sabit olması değişiklik göstermemesi gerekmektedir.Genel olarak üreticilerin terceh ettiği sıcaklık 70 F yani 20 C 'dır.

 

FERDİ BİNİCİ www.kaktussergisi.com

   

 

Üye İstatistikleri Sayaç Online Üyeler
En son üyemiz : moments
Bugün hiç kimse üye olmamış
Toplam 798. kişi üye olmuş

Bugün:
Toplam: 1530161

 Online üye yok.

WebMaster Fatih & Ferdi
©www.kaktussergisi.com 2006
Copyright © tüm hakları saklıdır @tekman portol

Sayfa oluşumu: 19366,97 saniye