KAKTÜSSERGiSi

Hoşgeldiniz.   Giriş yapmak için tıklayın veya Ücretsiz üye olun

 KATEGORILER
 A-Z KAKTUS INDEKS
 BAKIM REHBERI
 SİZDEN GELENLER
AA
Haberler

ANA SAYFA|TÜM YAZILAR

 Başlık: ÜRETİM |||Gönderen :

Okunma: 5074


Dünyada üretimi en kolay bitki türlerindendir kaktüsler ver etli bitkiler.Bitki üretmek,çoğaltmak çok zevkli bir uğraştır.Bazı insanlar ticari,bazıları ise zevk için

Görüşler ( 1
)

         Dünyada üretimi en kolay bitki türlerindendir kaktüsler ver etli bitkiler.Bitki üretmek,çoğaltmak çok zevkli bir uğraştır.Bazı insanlar ticari,bazıları ise zevk için ,başkalarına dağıtmak için üretim yaparlar.İnsanlar her zaman beğendikleri bitkileri alamazlar, bazen maddi bazen de o bitkinin satılmamasından dolayı.Çünkü o bitki ya bir dostumuzda yada bir pencere önündedir.Sahiplerinden izin alarak ,bitkilerinden koparacağınız türüne göre bir dal,bir yaprak,bir süngü yada yanlarında çıkan piçlerinden birini alıp onu köklendirerek yeni bir bitki elde edebiliriz.

       Üretimi 5 ayrı bölüme ayırabiliriz.

      1- Yaprakla üretim ;

      Etli bitkilerde yapılan bu yöntemde sağlıklı bir yaprak seçilir. Düzgünce koparıldıktan sonra bir kaç gün  kuru olarak bekletildikten sonra koparılan kısmı altta kalacak şekilde toprağa dikilir.   

     2- Bölerek üretim ;

      Bu yöntemde  bitki süngüleri bitki dalları gibi parçalarla üretim yapabiliriz.Bitkiye zarar vermeyecek şekilde ayrılan parçalar bir kaç gün bekletildikten sonra toprağa dikip köklenmesini bekleyebilirsiniz.

      3- Kök piçleriyle yapılan üretim;

           Bu yöntemde üretim bitkinin etrafında oluşan piçlerin ayrılıp köklendirilmesiyle yapılır. Piçler temiz bir şekilde alınıp bir kaç gün kuruda siyah bir tabakanın oluşması beklenir.Oluştuktan sonra saksılara ortalayacak şekilde dikilir.Toprağın nemini iyi ayarlamak gerekir yoksa üretim gerçekleşmez.Fazla su vermemek gerekir.Sabahları çiğ düşmesinden korumak için camekana alınmalıdır.

      4- Tohumla yapılan üretim;

         Bu yöntemle üretim zor olmasa da uzun bir zamana gerek vardır.Bu yöntemle bitki, türüne göre en az 3 sene sonra olgunluğa erişebilir.Bu yöntemde alınan tohumun tazeliği çok önemlidir.Bayatlamış bir tohumla üretim yapılamaz.Bu yüzden güvenilir yerlerden alınız ve kullanım sürelerini kontrol ediniz.Üretim tüplerin içinde yada yastık yöntemiyle yapılır.Yastığın veya tüpün dibine drenajı kolaylaştırmak için sünger taşı kırıkları ,ufak taşlar konulmalıdır.Üstüne konulacak toprakta pislik,başka bir bitki bulunmamalıdır.En üst katmana ise tohumu tutması için kumlu toprak konulması gerekir.Sonbaharda toprak iyice ıslatılmalıdır.Bu işlemi püskürtme yöntemi ile yaparsanız tohumların yerini değiştirmemiş olursunuz.

       5- Aşıyla yapılan üretim;

         Aşılama yöntemi 2 bitkinin tek bitki haline gelmesini sağlar.Bu yöntemde altta kalan bitkiye "anaç",üstteki bitkiye "kalem" denmektedir.Bu yöntemde alttaki bitki gelişme göstermez. Anaç kalemden ağırlık olarak daha büyük olması gerekir.Bu yöntem çürümeye başlamış bitkiyi kurtarmak amaçlıda yapılır. Kesim steril bir şekilde yapılmalı ve bitkilerin et kısımları birbirine taşmayacak şekilde yapışmalıdır.Lastik yardımıyla birbirine oynamayacak şekilde tutturulmalıdır.İki bitkininde aynı aileden gelmesi zorunludur.Bitkilerin durgunluk döneminde aşı yapılamaz.

 

FERDİ BİNİCİ www.kaktussergisi.com

   

 

Üye İstatistikleri Sayaç Online Üyeler
En son üyemiz : tore0001
Bugün hiç kimse üye olmamış
Toplam 799. kişi üye olmuş

Bugün:
Toplam: 1530161

 Online üye yok.

WebMaster Fatih & Ferdi
©www.kaktussergisi.com 2006
Copyright © tüm hakları saklıdır @tekman portol

Sayfa oluşumu: 39596,2 saniye